WP-Piwik - en to it_IT translation catalogue (260 entries)

en:  Show a &quot;custom variables&quot; edit box on post edit page.
it_IT: Mostra il box di modifica &quot;variabili personalizzate&quot; nella pagina di modifica post.

en: %s %s installed.
it_IT: %s %s installato.

en: %s updated to %s.
it_IT: %s aggiornato a %s.

en: , and all people flattering this
it_IT: , è tutti che usano Flattr per donazioni a  WP-Piwik

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Add &lt;noscript&gt;
it_IT: Aggiungi &lt;noscript&gt;

en: Add data-cfasync=false
it_IT: Aggiungi attributo data-cfasync=false

en: Add file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;).
it_IT: Aggiungi delle estensioni di file per il tracciamento dei download divisi da una barra verticale (&#124;).

en: Add new file types for download tracking
it_IT: Aggiungi nuovi tipi di file per il tracciamento dei download

en: Add rec parameter to noscript code
it_IT: Aggiungi il parametro rec al codice noscript

en: Add tracking code
it_IT: Inserisci codice tracciamento

en: Adds *.-prefix to cookie domain.
it_IT: Aggiunge il prefisso *.- al cookie di dominio.

en: Adds *.-prefix to tracked domain.
it_IT: Aggiunge il prefisso *.- al dominio tracciato.

en: Adds the &lt;noscript&gt; code to your footer.
it_IT: Aggiunge il codice &lt;noscript&gt; al footer.

en: An error occured
it_IT: E' successo un errore

en: Are you sure you want to clear all settings?
it_IT: Sei sicuro di voler azzerare tutte le impostazioni?

en: Auth token
it_IT: Auth Token

en: Auto config
it_IT: Configurazione automatica

en: Blog ID
it_IT: ID blog

en: Bounce count
it_IT: Rimbalzi

en: Bounced
it_IT: Uscite

en: Browser Details
it_IT: Dettagli browser

en: Browsers
it_IT: Browser

en: CDN URL
it_IT: URL CDN

en: CDN URL (SSL)
it_IT: URL CDN (SSL)

en: Cache API calls, which not contain today's values, for a week.
it_IT: Cache settimanale delle chiamate API che non contiene i dati di oggi.

en: Cache cleared.
it_IT: Cache svuotata.

en: Changes saved.
it_IT: Cambiamenti salvati.

en: Cheatin&#8217; uh?
it_IT: Stai &#8217;barando&#8217, vero?

en: Check this to automatically choose your blog from your Piwik sites by URL. If your blog is not added to Piwik yet, WP-Piwik will add a new site.
it_IT: Spunta questo per selezionare automaticamente il tuo blog tra i siti Piwik tramite l'URL. Se il tuo blog non è inserito in Piwik Wp-Piwik lo aggiungerà.

en: Choose if you want to explicitly force Piwik to use HTTP or HTTPS. Does not work with a CDN URL.
it_IT: Scegli se vuoi esplicitamente forzare Piwik a utilizzare HTTP o HTTPS. Non funziona con URL CDN.

en: Choose if you want to get an update notice if WP-Piwik is updated.
it_IT: Scegli se vuoi ricevere una notifica di aggiornamento se WP-Piwik è aggiornato.

en: Choose this, if your self-hosted Piwik and WordPress are running on the same machine and you know the full server path to your Piwik instance.
it_IT: Scegli questo se le tue installazioni autonome di Piwik e WordPress girano sullo stesso server e conosci il percorso completo alla tua istanza di Piwik.

en: Choose user roles allowed to see the statistics page.
it_IT: Seleziona il ruolo per poter  accedere alla pagina di statistiche.

en: Choose users by user role you do <strong>not</strong> want to track.
it_IT: Seleziona utenti per ruolo che <b>non</b> vuoi tracciare.

en: Choose whether the JavaScript code is added to the footer or the header.
it_IT: Scegli se il codice JavaScript è nel footer o nell'header.

en: Class Piwik\API\Request does not exists.
it_IT: La classe Piwik\API\Request non esiste.

en: Class Piwik\FrontController does not exists.
it_IT: La classe Piwik\FrontController non esiste.

en: Clear cache
it_IT: Svuota cache

en: Configure WP-Piwik
it_IT: Configura WP-Piwik

en: Connect to Piwik
it_IT: Collegati a Piwik

en: Connection timeout
it_IT: Timeout connessione

en: Content tracking allows you to track interaction with the content of a web page or application.
it_IT: Il content tracking ti permette di tracciare le interazioni con il contenuto di una pagina web o di un'applicazione.

en: Could not resolve
it_IT: Impossibile risolvere

en: Countries
it_IT: Nazioni

en: Country
it_IT: Nazione

en: Credits
it_IT: Ringraziamenti

en: Current month
it_IT: Mese corrente

en: Current week
it_IT: Settimana corrente

en: Currently shown stats:
it_IT: Statistiche mostrate attualmente:

en: Dashboard graph
it_IT: Grafico dashboard

en: Dashboard overview
it_IT: Panoramica Dashboard

en: Date
it_IT: Data

en: Default date shown on statistics page.
it_IT: Il giorno che verrà mostrato sulla pagina delle statistiche.

en: Default tracking
it_IT: Tracking predefinito

en: Define a specific user agent
it_IT: Definisci uno specifico user agent

en: Define all file types for download tracking
it_IT: Definisci tutti i tipi di file per il tracciamento dei download

en: Determined Piwik base URL is
it_IT: L'URL base di Piwik è stata individuata in

en: Determined site
it_IT: Sito rilevato

en: Disable SSL host verification
it_IT: Disabilita la verifica host SSl

en: Disable SSL peer verification
it_IT: Disattivare verificazione Peer SSL

en: Disable all tracking cookies for a visitor.
it_IT: Disattiva tutti cookie per i visitatori.

en: Disable cookies
it_IT: Disattivare cookies

en: Disable time limit
it_IT: Disattivare limite del tempo

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disabled (WP-Piwik will not connect to Piwik)
it_IT: Disabilitato (WP-Piwik non è collegato a Piwik)

en: Disabled (default)
it_IT: Disabilitato (default)

en: Disabled in proxy mode.
it_IT: Disabilitato in modalità proxy.

en: Display Name (Not Recommended!)
it_IT: Mostra Nome (Non Raccomandato!)

en: Display SEO ranking data on statistics page.
it_IT: Mostra i dati del ranking SEO nella pagina delle statistiche.

en: Display a last 30 days visitor graph on WordPress' toolbar.
it_IT: Mostra un grafico dei visitatori degli ultimi 30 giorni nella barra degli strumenti di WordPress.

en: Display a shortcut to Piwik itself.
it_IT: Visualizzare una scorciatoia per il Piwik principale.

en: Display stats to
it_IT: Mostra statistiche per

en: Do not count subdomains as outlink
it_IT: Non contare i sotto-domini come link di uscita

en: Donate
it_IT: Donazioni

en: Either allow_url_fopen has to be enabled <em>or</em> cURL has to be available:
it_IT: O allow_url_fopen deve essere  attivato  <em>o</em> cURL deve essere disponibile:

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Enable Tracking
it_IT: Abilita il Tracking

en: Enable WP-Piwik dashboard widget &quot;Graph&quot;.
it_IT: Abilita un widget della dashboard di WP-Piwik &quot;Grafico&quot;.

en: Enable WP-Piwik dashboard widget &quot;Overview&quot;.
it_IT: Abilita un widget della dashboard di WP-Piwik &quot;Panoramica&quot;.

en: Enable WP-Piwik dashboard widget &quot;SEO&quot;.
it_IT: Abilita un widget della dashboard di WP-Piwik &quot;SEO&quot;.

en: Enable a heartbeat timer to get more accurate visit lengths by sending periodical HTTP ping requests as long as the site is opened. Enter the time between the pings in seconds (Piwik default: 15) to enable or 0 to disable this feature. <strong>Note:</strong> This will cause a lot of additional HTTP requests on your site.
it_IT: Abilita un timer heartbeat per ottenere durate delle visite più precise inviando un ping HTTP periodico per tutto il tempo in cui il sito resta aperto. Inserisci il tempo, in secondi, tra i ping (predefinito: 15) per abilitare, oppure 0 per disabilitare questa funzione. <strong>Nota:</strong> Questo provocherà molte richieste HTTP supplementari al tuo sito.

en: Enable cache
it_IT: Abilita cache

en: Enable content tracking
it_IT: Abilita il content tracking

en: Enable heartbeat timer
it_IT: Abilita un timer heartbeat

en: Enable shortcodes
it_IT: Abilita gli shortcode

en: Enable shortcodes in post or page content.
it_IT: Attiva scorciatoie nel contenuto di articoli e pagine.

en: Enable to track posts in feeds via tracking pixel.
it_IT: Abilita la possibilità di tracciare i post nei feed tramite un tracking pixel.

en: Enable to track users on admin pages (remember to configure the tracking filter appropriately).
it_IT: Abilita il tracciamento degli utenti sulle pagine di amministrazione (ricorda di configurare in modo opportuno il filtro di tracciamento).

en: Enable tracking for visitors without JavaScript (not recommended).
it_IT: Abilita il tracciamento dei visitatori senza JavaScript (non raccomandato).

en: Enter manually
it_IT: Inserisci manualmente

en: Enter the file path to your Piwik instance, e.g. /var/www/piwik/.
it_IT: Inserisci il percorso alla tua istanza di Piwik, es. /var/www/piwik/.

en: Enter your Piwik URL. This is the same URL you use to access your Piwik instance, e.g. http://www.example.com/piwik/.
it_IT: Inserisci l'URL del tuo Piwik. È lo stesso URL che utilizzi per accedere alla tua istanza di Piwik, es. http://www.example.com/piwik/.

en: Enter your Piwik auth token here. It is an alphanumerical code like 0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa.
it_IT: Inserisci qui il tuo token auth di Piwik. Esso è un codice alfanumerico come 0a1b2c34d56e78901fa2bc3d45678efa.

en: Enter your own tracking code manually. You can choose one of the prior options, pre-configure your tracking code and switch to manually editing at last.
it_IT: Inserisci manualmente un tuo codice tracking. Puoi scegliere una delle opzioni precedenti, preconfigurare il tuo codice e alla fine passare alla modifica manuale.

en: Expert Settings
it_IT: Impostazioni per esperti

en: Force Piwik to use a specific protocol
it_IT: Forza Piwik a utilizzare un protocollo specifico

en: HTTP connection via
it_IT: Connessione HTTP tramite

en: HTTP method
it_IT: Metodo HTTP

en: Hits
it_IT: Clicks

en: If you like WP-Piwik, you can support its development by a donation:
it_IT: Se ti piace WP-Piwik e vuoi contribuire al suo sviluppo,  considera una donazione.

en: Important
it_IT: Wichtig

en: JavaScript code position
it_IT: Posizione codice JavaScript

en: Keyword
it_IT: Parole chiavi

en: Keyword: post name.
it_IT: Keyword: nome post.

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last month
it_IT: Mese scorso

en: Last week
it_IT: Settimana scorsa

en: Latest support threads on WordPress.org
it_IT: Gli ultimi thread di supporto su  WordPress.org

en: Limit cookie lifetime
it_IT: Limita la durata del cookie

en: Max. generation time
it_IT: Massimo tempo di generazione

en: Max. page views in one visit
it_IT: Massimo di pagine viste in una visita

en: Min. generation time
it_IT: Minimo tempo di generazione

en: More information
it_IT: Maggiori informazioni

en: My Amazon.de wishlist
it_IT: Mia lista di desideri pressom Amazon.de

en: Name
it_IT: Nome

en: Next you should connect to Piwik
it_IT: Adesso crea una connessione a Piwik

en: No data available.
it_IT: Nessun dato disponibile.

en: No site configured yet.
it_IT: Non è ancora stato configurato alcun sito

en: Noscript code
it_IT: Codice noscript

en: Operation System
it_IT: Sistema Operativo

en: Operation System Details
it_IT: Dettagli Sistema Operativo

en: Operation Systems
it_IT: Sistemi Operativi

en: Others
it_IT: Altri

en: Overview
it_IT: Resoconto

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Views
it_IT: Pagine Viste

en: Page views
it_IT: Pagine viste

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Piwik Custom Variables
it_IT: Variabili Personalizzate di Piwik

en: Piwik Mode
it_IT: Modalità Piwik

en: Piwik Statistics
it_IT: Statistiche Piwik

en: Piwik URL
it_IT: URL di Piwik

en: Piwik default date
it_IT: Data predefinita di Piwik

en: Piwik error
it_IT: Errore di Piwik

en: Piwik path
it_IT: Percorso di Piwik

en: Piwik shortcut
it_IT: Scorciatoia di Piwik

en: Please don't forget to vote the compatibility at the
it_IT: Non scordarti di dare una valutazione di compatibilità nella

en: Please validate your configuration
it_IT: Per favore controlla la tua configurazione

en: Plugin name shown in WordPress.
it_IT: Nome del plugin mostrato in WordPress.

en: RSS feed campaign
it_IT: Campagna RSS feed

en: Referral timeout (seconds)
it_IT: Timeout referral (secondi)

en: Reload
it_IT: Ricarica

en: Replace Piwik's default file extensions for download tracking, divided by a vertical bar (&#124;). Leave blank to keep Piwik's default settings.
it_IT: Sostituisci le estensione predefinite dei file per il tracciamento dei download, divise da una barra verticale (&#124;). Lascia vuoto per mantenere le impostazioni predefinite di Piwik.

en: Requests
it_IT: Richieste

en: Reset WP-Piwik
it_IT: Reimposta WP-Piwik

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Resolutions
it_IT: Risoluzioni

en: Run testscript
it_IT: Esegui script di prova

en: See %sPiwik FAQ%s.
it_IT: Vedi %sPiwik FAQ%s.

en: See %sPiwik documentation%s.
it_IT: Leggi la %sDocumentazione di Piwik%s.

en: See %sWP-Piwik FAQ%s.
it_IT: Vedi le %sFAQ di WP-Piwik%s.

en: See %sreadme file%s.
it_IT: Vedi %sil file readme%s.

en: Select site
it_IT: Seleziona sito

en: Self-hosted (HTTP API, default)
it_IT: Installazione autonoma (HTTP API, predefinito)

en: Self-hosted (PHP API)
it_IT: Intallazione autonoma (PHP API)

en: Session timeout (seconds)
it_IT: Timeout sessione (secondi)

en: Set custom variables for a page view
it_IT: Imposta le variabili personalizzate per una visualizzazione di pagina

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings cleared (except connection settings).
it_IT: Impostazioni azzerate (eccetto le impostazioni di connessione)

en: Shortcut
it_IT: Scorciatoia

en: Show SEO data
it_IT: Mostra dati SEO

en: Show Statistics
it_IT: Mostra Statistiche

en: Show always if WP-Piwik is updated
it_IT: Mostra sempre se WP-Piwik è aggiornato

en: Show custom variables box
it_IT: Mostra la casella variabili personalizzate

en: Show graph on WordPress Toolbar
it_IT: Visualizza un grafico nella barra degli strumenti di Wordpress

en: Show only if WP-Piwik is updated and settings were changed
it_IT: Mostra solo se WP-Piwik è aggiornato e le impostazioni sono state cambiate

en: Show per post stats
it_IT: Mostra statistiche per post

en: Show stats about single posts at the post edit admin page.
it_IT: Mostra statistiche sui singoli post nella pagina amministrativa di modifica post.

en: Site ID (Piwik)
it_IT: ID Pagina (Piwik)

en: Site Search
it_IT: Ricerca Sito

en: Site not created yet.
it_IT: Non è ancora stato creato alcun sito

en: Slow!
it_IT: Lento!

en: Specific user agent
it_IT: User agent specifico

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Support
it_IT: Assistenza

en: Thank <strong>you</strong> for using my plugin. It is the best commendation if my piece of code is really used!
it_IT: Grazie <strong> a te</strong> per usare il mio plugin. E' la più grande soddisfazione se il mio codice viene usato realmente!

en: Thank you very much
it_IT: Mille grazie

en: Thank you very much for your donation
it_IT: Grazie per le vostre donazioni

en: Thank you very much, all users who send me mails containing criticism, commendation, feature requests and bug reports! You help me to make WP-Piwik much better.
it_IT: Un ringraziamento sentito per tutti gli utenti che mi inviano critiche, proposte e bug reports! Mi aiutate di migliorare WP-Piwik.

en: Thanks for using WP-Piwik!
it_IT: Grazie per usare WP-Piwik!

en: The best place to get help:
it_IT: Il posto migliore dove trovare aiuto:

en: The graph contains the values shown in the table below (visitors / unique / bounces). The red line shows a linear trendline (unique).
it_IT: Il grafico contiene i valori mostrati nella tabella qui sotto (visitatori / unici / rimbalzi). La riga rossa mostra una linea di tendenza lineare (visitatori unici).

en: This is the default option for a self-hosted Piwik and should work for most configurations. WP-Piwik will connect to Piwik using http(s).
it_IT: Questa è l'opzione predefinita per un'installazione autonoma di Piwik e dovrebbe funzionare per la maggior parte delle configurazioni. WP-Piwik si connette a Piwik utilizzando il protocollo http(s).

en: Time/visit
it_IT: Media durata per visita

en: Title
it_IT: Titolo

en: Today
it_IT: Oggi

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Total time spent
it_IT: Tempo di rimanenza

en: Track 404
it_IT: Tracciamento 404

en: Track RSS feed links as campaign
it_IT: Traccia i link dei feed RSS come campagna

en: Track RSS feeds
it_IT: Traccia i feed RSS

en: Track admin pages
it_IT: Traccia le pagine di amministrazione

en: Track all content blocks
it_IT: Traccia tutti i blocchi di contenuto

en: Track only visible content blocks
it_IT: Traccia solo i blocchi di contenuto visibili

en: Track search
it_IT: Traccia le ricerche

en: Track subdomains in the same website
it_IT: Traccia i sotto-domini nello stesso sito web

en: Tracking code
it_IT: Codice tracking

en: Tracking filter
it_IT: Filtro tracciamento

en: Unique
it_IT: Unici

en: Unique visitors
it_IT: Visitatori unici

en: Update notice
it_IT: Notifica aggiornamento

en: Use Piwik's advanced Site Search Analytics feature.
it_IT: Utilizza la funzionalità avanzata di Piwik Statistiche Ricerche nel Sito.

en: Use js/index.php
it_IT: Usa js/index.php

en: Use proxy script
it_IT: Utilizza script proxy

en: Use set_time_limit(0) if stats page causes a time out.
it_IT: Usa set_time_limit(0) nel caso che la pagina delle statistiche genera un timeout.

en: Use the PHP default user agent
it_IT: Utilizza user agent PHP predefinito

en: Use the placeholder {ID} to add the Piwik site ID.
it_IT: Usa il segnaposto {ID} per aggiungere l'ID sito di Piwik.

en: Use this tracking code to not reveal the Piwik server URL.
it_IT: Usa questo codice di tracking per non rivelare l'URL del server di Piwik.

en: User ID Tracking
it_IT: Tracciamento ID Utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Usually, you do not need to change these settings. If you want to do so, you should know what you do or you got an expert's advice.
it_IT: Di solito non hai la necessità di cambiare queste impostazioni. Se desideri farlo, devi sapere cosa fai o avere l'aiuto di un esperto.

en: Value
it_IT: Valore

en: Visitor timeout (seconds)
it_IT: Timeout visitatori (secondi)

en: Visitors
it_IT: Visitatori

en: Visits
it_IT: Visite

en: WP User ID
it_IT: ID Utente WP

en: WP-Piwik %s has to be connected to Piwik first. Check the &raquo;Connect to Piwik&laquo; section below.
it_IT: WP-Piwik %s deve prima essere collegato a Piwik. Controlla la sezione qui sotto &raquo;Collegati a Piwik&laquo;.

en: WP-Piwik %s is successfully connected to Piwik %s.
it_IT: WP-Piwik %s si è collegato con successo a Piwik %s.

en: WP-Piwik %s was not able to connect to Piwik using your configuration. Check the &raquo;Connect to Piwik&laquo; section below.
it_IT: WP-Piwik %s non ha potuto collegarsi a Piwik utilizzando la tua configurazione. Controlla la sezione qui sotto &raquo;Collegati a Piwik&laquo;.

en: WP-Piwik %s was not able to connect to Piwik using your configuration. During connection the following error occured: <br /><code>%s</code>
it_IT: WP-Piwik non ha potuto collegarsi a Piwik utilizzando la tua conigurazione. Durante la connessione si è verificato il seguente errore: <br /><code>%s</code>

en: WP-Piwik can automatically add a 404-category to track 404-page-visits.
it_IT: WP-Piwik può aggiungere in automatico una categoria per tracciare visite 404.

en: WP-Piwik display name
it_IT: Nome visualizzato in WP-Piwik

en: WP-Piwik is a WordPress plugin to show a selection of Piwik stats in your WordPress admin dashboard and to add and configure your Piwik tracking code. To use this you will need your own Piwik instance. If you do not already have a Piwik setup, you have two simple options: use either
it_IT: WP-Piwik è un plugin di WordPress per mostrare una selezione di statistiche nella tua dashboard amministrativa di WordPress e per aggiungere e configurare il tuo codice di tracking di Piwik. Per utilizzarlo hai bisogno di una tua istanza di Piwik. Se ancora non hai un'installazione di Piwik, hai due semplici opzioni: utilizzane una

en: WP-Piwik requires at least PHP 5.3. You are using the deprecated version %s. Please update PHP to use WP-Piwik.
it_IT: WP-Piwik richiede almeno PHP 5.3. Tu stai utilizzando la versione deprecata %s. Aggiorna PHP per utilizzare WP-Piwik.

en: WP-Piwik support forum
it_IT: Forum di assistenza WP-Piwik

en: WP-Piwik will not add the tracking code. Use this, if you want to add the tracking code to your template files or you use another plugin to add the tracking code.
it_IT: WP-Piwik non aggiunge il codice di tracciamento. Usa questo se vuoi aggiungere il codice alla tua template o usa un altro plugin per aggiungerlo.

en: WP-Piwik will use Piwik's standard tracking code.
it_IT: WP-Piwik utilizzerà il tracking standard di Piwik.

en: When a user is logged in to WordPress, track their &quot;User ID&quot;. You can select which field from the User's profile is tracked as the &quot;User ID&quot;. When enabled, Tracking based on Email Address is recommended.
it_IT: Quando un utente ha effettuato l'accesso a WordPress, traccia il suo &quot;ID Utente&quot;. Puoi selezionare quale campo del profilo utente verrà tracciato come &quot;ID Utente&quot;. Quando abilitato, si raccomanda il tracciamento basato sull'Indirizzo Email.

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: You are running WordPress %s.
it_IT: Stai eseguendo WordPress %s.

en: You are running a WordPress %s blog network (WPMU). WP-Piwik will handle your sites as different websites.
it_IT: Stai eseguendo una rete di blog (WPMU) WordPress %s. WP-Piwik gestirà i tuoi siti come differenti.

en: You can choose between four tracking code modes:
it_IT: Puoi scegliere tra quattro modalità per il codice di tracking:

en: You can choose between three connection methods:
it_IT: Puoi scegliere tra tre metodi di connessione:

en: You can choose this tracking code, to deliver a minified proxy code and to avoid using the files called piwik.js or piwik.php.
it_IT: Puoi scegliere questo codice di traking per fornire un codice proxy leggero e per evitare l'utilizzo dei files piwik.js e piwik.php.

en: You can limit the cookie lifetime to avoid tracking your users over a longer period as necessary.
it_IT: È possibile limitare la durata del cookie per evitare di monitorare i tuoi utenti per un periodo più lungo, se necessario.

en: allow_url_fopen is
it_IT: allow_url_fopen è

en: available
it_IT: disponibile

en: cURL is
it_IT: cURL è

en: current month
it_IT: mese corrente

en: current week
it_IT: settimana corrente

en: empty
it_IT: vuoto

en: enabled
it_IT: attivato

en: for your translation work
it_IT: per il vostro lavoro di traduzione

en: is used.
it_IT: è utilizzato.

en: last 30 days
it_IT: gli ultimi 30 giorni

en: last month
it_IT: mese scorso

en: last week
it_IT: settimana scorsa

en: not
it_IT: non

en: not recommended
it_IT: sconsigliato

en: or
it_IT: o

en: realpath() returns false
it_IT: realpath() restituisce false

en: site
it_IT: sito

en: sites
it_IT: siti

en: the Piwik team itself
it_IT: il team di Piwik stesso

en: today
it_IT: oggi

en: week
it_IT: settimana

en: yesterday
it_IT: ieri
