GP Premium - en to pt translation catalogue (714 entries)

[ctx: %1$s is post type label. %2$s is taxonomy label.]
en: %1$s %2$s Archive
pt: Arquivo de %2$s de %1$s

en: %d item | %d items
pt[0]: %d item
pt[1]: %d itens

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archive
pt: Arquivo de %s

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archives
pt: Arquivo de %s

en: %s is brought to you by
pt: %s é desenvolvido por

en: + More
pt: + Mais

en: 0 Widgets
pt: 0 widgets

en: 1 Widget
pt: 1 widget

en: 100% Width
pt: 100% da largura

en: 2 Widgets
pt: 2 widgets

en: 3 Widgets
pt: 3 widgets

en: 4 Widgets
pt: 4 widgets

en: 404 Template
pt: Página 404

en: 5 Widgets
pt: 5 widgets

en: <code>%copy%</code> to include the copyright symbol.
pt: <code>%copy%</code> para incluir o símbolo de copyright.

en: <code>%current_year%</code> to update year automatically.
pt: <code>%current_year%</code> para inserir e actualizar automaticamente o ano.

en: Above Content Area
pt: Acima da área de conteúdo

en: Above Header
pt: Acima do cabeçalho

en: Above Title
pt: Acima do título

en: Activate
pt: Activar

en: Activating plugins
pt: A activar plugins

en: Add Background Image
pt: Adicionar imagem de fundo

en: Add Exclusion Rule
pt: Adicionar regra de exclusão

en: Add Location Rule
pt: Adicionar regra de localização

en: Add Media
pt: Adicionar multimédia

en: Add New Element
pt: Adicionar novo elemento

en: Add New Header
pt: Adicionar novo cabeçalho

en: Add New Hook
pt: Adicionar novo hook

en: Add New Layout
pt: Adicionar novo layout

en: Add New Page Header
pt: Adicionar novo cabeçalho de página

en: Add Padding
pt: Adicionar espaçamento

en: Add Section
pt: Adicionar secção

en: Add User Rule
pt: Adicionar regra de utilizador

en: Add custom classes to the Page Hero element.
pt: Adicione classes personalizadas ao elemento hero da página.

en: Add to excerpt
pt: Adicionar ao excerto

en: Add to the top padding of your Page Hero to prevent overlapping.
pt: Adicione espaçamento superior ao hero da sua página para prevenir sobreposição.

en: Additional Cleanup
pt: Limpeza adicional

en: Advanced
pt: Avançado

en: After Content
pt: Depois do conteúdo

en: After Footer Content
pt: Depois do conteúdo do rodapé

en: After Footer Widgets
pt: Depois dos widgets do rodapé

en: After Header
pt: Depois do cabeçalho

en: After Header Content
pt: Depois do conteúdo do cabeçalho

en: After Left Sidebar Content
pt: Depois do conteúdo da barra lateral esquerda

en: After Right Sidebar Content
pt: Depois do conteúdo da barra lateral direita

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All Archives
pt: Todos os arquivos

en: All Done
pt: Concluído

en: All Elements
pt: Todos os elementos

en: All Page Headers
pt: Todos os cabeçalhos de página

en: All Singular
pt: Todos os conteúdos

en: All Users
pt: Todos os utilizadores

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Alt Button Background
pt: Fundo do botão alternativo

en: Alt Button Background Hover
pt: Fundo do botão alternativo ao passar com o rato

en: Alt Button Text
pt: Texto do botão alternativo

en: Alt Button Text Hover
pt: Texto do botão alternativo ao passar com o rato

en: Amount
pt: Montante

en: An error occurred, please try again.
pt: Ocorreu um erro, por favor de novo.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Archive Content Title
pt: Título de conteúdo do arquivo

en: Archive Content Title (H2)
pt: Título de conteúdo do arquivo (H2)

en: Archive Content Title Hover
pt: Título de conteúdo do arquivo ao passar com o rato

en: Archives
pt: Arquivo

en: Attachment
pt: Anexo

en: Author Archives
pt: Arquivo de autor

en: Automatic
pt: Automáticos

en: Automatically add paragraphs
pt: Adicionar parágrafos automaticamente

en: Back to Top Button
pt: Botão voltar ao topo

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Color Overlay
pt: Cor de fundo da sobreposição

en: Background Current
pt: Fundo activo

en: Background Hover
pt: Fundo ao passar com o rato

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Images
pt: Imagens de fundo

en: Background Overlay
pt: Sobreposição de fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Background Video
pt: Vídeo de fundo

en: Backgrounds
pt: Fundos

en: Backing up options
pt: A exportar opções

en: Backup Options
pt: Exportar opções

en: Before Content
pt: Antes do conteúdo

en: Before Footer
pt: Antes do rodapé

en: Before Footer Content
pt: Antes do conteúdo do rodapé

en: Before Header
pt: Antes do cabeçalho

en: Before Header Content
pt: Antes do conteúdo do cabeçalho

en: Before Left Sidebar Content
pt: Antes do conteúdo da barra lateral esquerda

en: Before Right Sidebar Content
pt: Antes do conteúdo da barra lateral direita

en: Below Header
pt: Abaixo do cabeçalho

en: Below Post Title
pt: Abaixo do título de artigo

en: Below Title
pt: Abaixo do título

en: Block
pt: Bloco

en: Block Type
pt: Tipo de bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Body
pt: Corpo

en: Both Sidebars
pt: Duas barras laterais

en: Both Sidebars on Left
pt: Duas barras à esquerda

en: Both Sidebars on Right
pt: Duas barras à direita

en: Bottom
pt: Inferior

en: Bottom Padding
pt: Espaçamento inferior

en: Bottom margin
pt: Margem inferior

en: Box Type
pt: Tipo de caixa

en: Branding Type
pt: Tipo de identidade

en: Breakpoint
pt: Ponto de quebra

en: Bulk Actions
pt: Acções por lotes

en: Button
pt: Botão

en: Button Background
pt: Fundo do botão

en: Button Background Hover
pt: Fundo do botão ao passar com o rato

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Button Text Hover
pt: Texto do botão ao passar com o rato

en: Buttons
pt: Botões

en: CSS restored.
pt: CSS recuperado.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart Background Color
pt: Cor de fundo do carrinho

en: Cart Text Color
pt: Cor do texto do carrinho

en: Center
pt: Centro

en: Change
pt: Alterar

en: Change the spacing for various elements using pixels.
pt: Altere o espaçamento em píxeis para vários elementos.

en: Checking demo content
pt: A verificar conteúdo de demonstração

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: Choose Element Type
pt: Escolha o tipo de elemento

en: Choose Image
pt: Escolher imagem

en: Choose Logo
pt: Escolher logótipo

en: Choose Video
pt: Escolher vídeo

en: Choose when this element should display.
pt: Defina em que condições este elemento deverá ser mostrado.

en: Choose when this element should not display.
pt: Defina em que condições este elemento não deverá ser mostrado.

en: Choose...
pt: Seleccione...

en: Cleaning up
pt: A limpar

en: Click and drag to sort
pt: Clique e arraste para ordenar

en: Click to edit
pt: Clique para editar

en: Click to edit content
pt: Clique para editar conteúdo

en: Click to edit settings
pt: Clique para editar as configurações

en: Click to remove
pt: Clique para remover

en: Clicking the above button will design your overlay by changing some of your off canvas color and typography options.
pt: Ao clicar no botão acima irá criar a sua sobreposição, alterando algumas suas opções de cores e tipografia do painel off canvas.

en: Close
pt: Fechar

en: Close Button
pt: Botão de fechar

en: Colors
pt: Cores

en: Column Gap
pt: Espaço entre colunas

en: Columns
pt: Colunas

en: Comments
pt: Comentários

en: Completed clean-up.
pt: Limpeza concluída.

en: Configure
pt: Configurar

en: Contain
pt: Limitar

en: Container
pt: Contentor

en: Container Width
pt: Largura do contentor

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content (no sidebars)
pt: Só conteúdo (sem barra)

en: Content / Sidebar
pt: Conteúdo / Barra

en: Content / Sidebar / Sidebar
pt: Conteúdo / Barra / Barra

en: Content Area
pt: Área do conteúdo

en: Content Padding
pt: Espaçamento do conteúdo

en: Content Separator
pt: Separador de conteúdo

en: Content Title
pt: Título do conteúdo

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

en: Content font size
pt: Tamanho da fonte do conteúdo

en: Content is required for the below settings to work.
pt: É necessário conteúdo para que as definições abaixo funcionem.

en: Content restored.
pt: Conteúdo recuperado.

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue Shopping
pt: Continuar compras

en: Cover
pt: Capa

en: Create
pt: Criar

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Classes
pt: Classes personalizadas

en: Custom Hook
pt: Hook personalizado

en: Custom Hook Name
pt: Nome do hook personalizado

en: Custom ID
pt: ID personalizado

en: Custom Image
pt: Imagem personalizada

en: Custom Navigation Colors
pt: Cores de navegação personalizadas

en: Custom post meta. Replace "name" with the name of your custom field.
pt: Metadados personalizados do conteúdo. Substitua "name" pelo nome do seu campo personalizado.

en: Date Archives
pt: Arquivo por data

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Deactivating imported plugins
pt: A desactivar plugins importados

en: Default
pt: Por omissão

en: Demo Content
pt: Conteúdo de demonstração

en: Desktop Toggle Label
pt: Legenda do botão do painel em desktop

en: Desktop only
pt: Apenas em desktop

en: Details
pt: Detalhes

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable Elements
pt: Desactivar elementos

en: Disable Featured Image
pt: Desactivar imagem de destaque

en: Disable Hook
pt: Desactivar hook

en: Disable Site Footer
pt: Desactivar rodapé do site

en: Disable Site Header
pt: Desactivar cabeçalho do site

en: Disable the featured image on posts with this hero area.
pt: Desactive a imagem de destaque em artigos com esta área de hero.

en: Display Rules
pt: Regras de apresentação

en: Display add to cart button
pt: Mostrar botão para adicionar ao carrinho

en: Display add to cart panel on scroll
pt: Mostrar o painel de adicionar ao carrinho ao navegar

en: Display breadcrumbs
pt: Mostrar breadcrumbs

en: Display cart in menu
pt: Mostrar carrinho no menu

en: Display cart panel on add to cart
pt: Mostrar painel do carrinho ao adicionar ao carrinho

en: Display comment count
pt: Mostrar contagem de comentários

en: Display featured images
pt: Mostrar imagens de destaque

en: Display mini cart sub-menu
pt: Mostrar submenu do carrinho

en: Display padding around images
pt: Mostrar espaçamento em redor das imagens

en: Display page title
pt: Mostrar título da página

en: Display post author
pt: Mostrar autor do artigo

en: Display post categories
pt: Mostrar categorias de artigos

en: Display post date
pt: Mostrar data do artigo

en: Display post navigation
pt: Mostrar navegação de artigos

en: Display post tags
pt: Mostrar etiquetas de artigos

en: Display posts in columns
pt: Mostrar artigos em colunas

en: Display posts in masonry grid
pt: Mostrar artigos em grelha masonry

en: Display price
pt: Mostrar preço

en: Display product image
pt: Mostrar imagens de produtos

en: Display product meta data
pt: Mostrar metadados dos produtos

en: Display product results count
pt: Mostrar contagem de produtos

en: Display product sorting
pt: Mostrar ordenação de produtos

en: Display product tabs
pt: Mostrar separadores do produto

en: Display product title
pt: Mostrar título do produto

en: Display quantity buttons
pt: Mostrar botões de quantidade

en: Display rating
pt: Mostrar classificação

en: Display read more as button
pt: Mostrar 'Ler mais' como um botão

en: Display related products
pt: Mostrar produtos relacionados

en: Display sale flash
pt: Mostrar etiqueta de promoção

en: Display secondary image on hover
pt: Mostrar imagem secundária ao passar com o rato

en: Display short description
pt: Mostrar descrição curta

en: Display this element for specific user roles.
pt: Defina para que utilizadores este elemento deverá ser mostrado.

en: Display upsell products
pt: Mostrar produtos aumenta vendas

en: Distraction-free mode
pt: Modo sem distracções

en: Documentation
pt: Documentação

en: Downloading content
pt: A descarregar conteúdos

en: Dropdown Direction
pt: Direcção do selector

en: Edit Element
pt: Editar elemento

en: Edit Header
pt: Editar cabeçalho

en: Edit Hook
pt: Editar hook

en: Edit Layout
pt: Editar layout

en: Edit Page Header
pt: Editar cabeçalho de página

en: Edit Section
pt: Editar secção

en: Element Classes
pt: Classes do elemento

en: Elements
pt: Elementos

en: Enable
pt: Activar

en: Enter valid license key for automatic updates.
pt: Insira uma chave de licença válida para receber automaticamente as actualizações.

en: Entire Site
pt: Todo o site

en: Entry Meta Links
pt: Ligação de metadados

en: Entry Meta Links Hover
pt: Ligação de metadados ao passar com o rato

en: Entry Meta Text
pt: Texto de metadados

en: Error Message Background
pt: Fundo da mensagem de erro

en: Error Message Text
pt: Texto da mensagem de erro

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Excerpt word count
pt: Número de palavras do excerto

en: Exclude
pt: Excluir

en: Exclusions
pt: Exclusões

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Execute Shortcodes
pt: Executar shortcodes

en: Existing Site Import Detected
pt: Detectado um site importado existente

en: Export
pt: Exportar

en: External File
pt: Ficheiro externo

en: Fallback Image
pt: Imagem alternativa

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Featured Image / Page Header
pt: Imagem de destaque / Cabeçalho de página

en: Featured Images
pt: Imagens de destaque

en: Fixed
pt: Fixo

en: Float Left
pt: Flutuar para a esquerda

en: Float Right
pt: Flutuar para a direita

en: Font family
pt: Família tipográfica

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Font weight
pt: Peso da fonte

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer Area
pt: Área do rodapé

en: Footer Bar
pt: Barra do rodapé

en: Footer Padding
pt: Espaçamento do rodapé

en: Footer Widget Area
pt: Área de widgets do rodapé

en: Footer Widget Area Padding
pt: Espaçamento das áreas de widgets do rodapé

en: Footer Widgets
pt: Widgets do rodapé

en: Form Background
pt: Fundo de formulário

en: Form Background Focus
pt: Fundo de formulário em foco

en: Form Border
pt: Borda de formulário

en: Form Border Focus
pt: Borda de formulário em foco

en: Form Text
pt: Texto de formulário

en: Form Text Focus
pt: Texto de formulário em foco

en: Forms
pt: Formulários

en: Front Page
pt: Página inicial

en: Full Content
pt: Completo

en: Full Screen
pt: Ecrã inteiro

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Full Width (no padding)
pt: Em toda a largura (sem espaçamento)

en: GP Premium requires GeneratePress to be your active theme.
pt: O GP Premium requer que o GeneratePress seja o seu tema activo.

en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Configurações gerais

en: GeneratePress Site Library
pt: Biblioteca de sites do GeneratePress

en: GeneratePress has an update available.
pt: Está disponível uma actualização do GeneratePress.

en: Global Locations
pt: Localizações globais

en: Global setting
pt: Definição global

en: Go Back
pt: Voltar

en: Go to %s, enter the below URLs and click the "Replace URL" button.
pt: Vá a %s, insira os URL abaixo e clique no botão "Substituir URL".

en: HTML and shortcodes allowed.
pt: Permitido HTML e shortcodes.

en: HTML is allowed.
pt: Pode usar HTML.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header / Logo
pt: Cabeçalho / Logótipo

en: Header Background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Header Padding
pt: Espaçamento do cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Heading 1 (H1)
pt: Título 1 (H1)

en: Heading 1 (H1) Color
pt: Título 1 (H1)

en: Heading 2 (H2)
pt: Título 2 (H2)

en: Heading 2 (H2) Color
pt: Título 2 (H2)

en: Heading 3 (H3)
pt: Título 3 (H3)

en: Heading 3 (H3) Color
pt: Título 3 (H3)

en: Heading 4 (H4)
pt: Título 4 (H4)

en: Heading 4 (H4) Color
pt: Título 4 (H4)

en: Heading 5 (H5)
pt: Título 5 (H5)

en: Heading 5 (H5) Color
pt: Título 5 (H5)

en: Heading 6 (H6)
pt: Título 6 (H6)

en: Headings
pt: Títulos

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide
pt: Esconder

en: Hide when scrolling down
pt: Esconder ao deslocar para baixo

en: Hooks saved.
pt: Hooks guardados.

en: Horizontal Alignment
pt: Alinhamento horizontal

en: I understand that this step will add content, site options, menus, widgets and plugins to my site. It can not be automatically undone.
pt: Eu compreendo que este passo irá adicionar conteúdos, opções, menus, widgets e plugins ao meu site. Isto não poderá ser anulado automaticamente.

en: I understand that this step will overwrite my Customizer settings. It is recommended that you only use the Site Library on a fresh site.
pt: Eu compreendo que este passo irá sobrepor todas as minhas opções do Personalizador. É recomendado que apenas utilize a biblioteca de sites num novo site.

en: Ignore Languages
pt: Ignorar idiomas

en: Image
pt: Imagem

en: Image Alignment
pt: Alinhamento da imagem

en: Image Height
pt: Altura da imagem

en: Image Link
pt: Ligação da imagem

en: Image Width
pt: Largura da imagem

en: Import
pt: Importar

en: Import Content
pt: Importar conteúdos

en: Import Options
pt: Importar opções

en: Import/Export
pt: Importar/Exportar

en: Importing content
pt: A importar conteúdos

en: Importing options
pt: A importar opções

en: Importing site options
pt: A importar opções do site

en: Importing widgets
pt: A importar widgets

en: Info Message Background
pt: Fundo de mensagem informativa

en: Info Message Text
pt: Texto de mensagem informativa

en: Inherit
pt: Herdar

en: Initiate smooth scroll on anchor links using the <code>smooth-scroll</code> class.
pt: Inicia um scroll suave nas âncoras de ligações com a classe <code>smooth-scroll</code>.

en: Inner Box Type
pt: Tipo de caixa interior

en: Inner Container
pt: Contentor interior

en: Inner Navigation Width
pt: Largura interior da navegação

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Insert Logo
pt: Inserir logótipo

en: Insert Video
pt: Inserir vídeo

en: Insert into Page Header
pt: Inserir no cabeçalho de página

en: Insert into Section
pt: Inserir na secção

en: Inside
pt: Dentro

en: Inside Content Area
pt: Dentro da área do conteúdo

en: Inside Content Container
pt: Dentro do contentor do conteúdo

en: Install now.
pt: Instalar agora

en: Installing plugins
pt: A instalar plugins

en: Internal Notes
pt: Notas internas

en: Internal notes can be helpful to remember why this element was added.
pt: A notas internas podem ser úteis para lembrar a razão pela qual este elemento foi adicionado.

en: Invalid license.
pt: Licença inválida.

en: It is highly recommended that you remove the last site you imported before importing a new one.
pt: É altamente recomendado que remova o site importado anteriormente antes de importar um novo.

en: Item added to cart.
pt: Item adicionado ao carrinho.

en: Javascript must be enabled to use Generate Sections
pt: O Javascript tem de estar activado para usar Generate Sections

en: Large
pt: Grande

en: Learn how
pt: Saiba como

en: Learn how to customize this site.
pt: Saiba como personalizar este site.

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Learn more about using the site library.
pt: Saiba mais sobre a utilização da biblioteca de sites.

en: Left
pt: Esquerda

en: Left & Right Padding
pt: Espaçamento esquerdo e direito

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Left Sidebar Width
pt: Largura da barra lateral esquerda

en: Legacy Hooks
pt: Hooks antigos

en: Legacy Page Headers
pt: Cabeçalhos de página antigos

en: License Key
pt: Chave de licença

en: License activated.
pt: Licença activada.

en: License deactivated.
pt: Licença desactivada.

en: Line height
pt: Altura da linha

en: Link
pt: Ligação

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Link Color Hover
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Hover
pt: Ligação ao passar com o rato

en: Link values
pt: Ligar valores

en: Load more label
pt: Texto "Carregar mais"

en: Loading label
pt: Texto "A carregar..."

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Location
pt: Localização

en: Logged In
pt: Com sessão iniciada

en: Logged Out
pt: Sem sessão iniciada

en: Logo
pt: Logótipo

en: MP4 file
pt: Ficheiro MP4

en: Make first post featured
pt: Primeiro artigo em destaque

en: Manual
pt: Manuais

en: Masonry Post Width
pt: Largura de artigo masonry

en: Medium
pt: Médio

en: Menu Item Content
pt: Conteúdo do item de menu

en: Menu Item Height
pt: Altura de item de menu

en: Menu Item Icon
pt: Ícone do item de menu

en: Menu Item Width
pt: Largura de item de menu

en: Menu Items
pt: Itens de menu

en: Menu Mini Cart
pt: Submenu do carrinho

en: Merge
pt: Juntar

en: Merge on Desktop Only
pt: Juntar apenas em desktop

en: Merge with Content
pt: Juntar ao conteúdo

en: Merge with Secondary Navigation
pt: Unir com navegação secundária

en: Merge with site header
pt: Juntar com o cabeçalho do site

en: Messages
pt: Mensagens

en: Mobile Header
pt: Cabeçalho mobile

en: Mobile Header Logo
pt: Logótipo do cabeçalho mobile

en: Mobile Menu Breakpoint
pt: Ponto de quebra do menu mobile

en: Mobile Menu Label
pt: Legenda do menu mobile

en: Mobile header font size
pt: Tamanho da fonte do cabeçalho mobile

en: Mobile only
pt: Apenas em mobile

en: Module activated.
pt: Módulo activado.

en: Module deactivated.
pt: Módulo desactivado.

en: Modules
pt: Módulos

en: More %s controls:
pt: Mais controlos de %s:

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt: Texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Alignment
pt: Alinhamento da navegação

en: Navigation Background
pt: Fundo da navegação

en: Navigation Background Current
pt: Fundo da navegação activa

en: Navigation Background Hover
pt: Fundo da navegação ao passar com o rato

en: Navigation Colors
pt: Cores da navegação

en: Navigation Item
pt: Item de navegação

en: Navigation Item Current
pt: Item de navegação activo

en: Navigation Item Hover
pt: Item de navegação ao passar com o rato

en: Navigation Location
pt: Localização da navegação

en: Navigation Logo
pt: Logótipo da navegação

en: Navigation Logo Placement
pt: Localização de logótipo da navegação

en: Navigation Search
pt: Pesquisa na navegação

en: Navigation Text
pt: Texto da navegação

en: Navigation Text Current
pt: Texto da navegação activa

en: Navigation Text Hover
pt: Texto da navegação ao passar com o rato

en: Navigation Width
pt: Largura da navegação

en: New Element
pt: Novo elemento

en: New Page Header
pt: Novo cabeçalho de página

en: New URL
pt: URL novo

en: Next
pt: Seguinte

en: Next Site
pt: Site seguinte

en: No Background Image
pt: Sem imagem de fundo

en: No Merge
pt: Não juntar

en: No Navigation
pt: Sem navegação

en: No Page Headers found. Want to <a href="%1$s" target="_blank">create one</a>?
pt: Nenhum cabeçalho de página encontrado. Gostaria de <a href="%1$s" target="_blank">criar um</a>?

en: No Repeat
pt: Não repetir

en: No Sidebars
pt: Sem barras laterais

en: No plugins required.
pt: Nenhum plugin necessário.

en: No sections added!
pt: Nenhuma secção adicionada!

en: No sites found.
pt: Nenhum site encontrado.

en: No theme options exist.
pt: Não existe nenhuma opção do tema.

en: None
pt: Nenhuma

en: Not receiving updates
pt: Não recebe actualizações

en: Not set
pt: Não definido

en: Not yet rated
pt: Sem classificação

en: Number of Items
pt: Número de itens

en: OGV file
pt: Ficheiro OGV

en: Off
pt: Não

en: Off Canvas Menu
pt: Menu off canvas

en: Off Canvas Panel
pt: Painel off canvas

en: Offset Site Header Height
pt: Deslocar altura do cabeçalho do site

en: Old URL
pt: URL antigo

en: On
pt: Sim

en: Options set in the Customizer of the theme.
pt: Opções definidas no Personalizador do tema.

en: Or you can <a href="#">set the featured image</a>.
pt: Ou pode <a href="#">definir como imagem de destaque</a>.

en: Outside
pt: Fora

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Overlay Color
pt: Cor de sobreposição

en: Overwrite your navigation logo on this page.
pt: Sobrepor a navegação do site nesta página.

en: Overwrite your site-wide logo/header on this page.
pt: Sobrepor o logótipo/cabeçalho do site nesta página.

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Page Builder:
pt: Construtor de páginas:

en: Page Header
pt: Cabeçalho de página

en: Page Header Archives
pt: Arquivo de cabeçalhos de página

en: Page Header Image
pt: Imagem do cabeçalho de página

en: Page Header Location
pt: Localização do cabeçalho de página

en: Page Header Video
pt: Vídeo do cabeçalho de página

en: Page Headers
pt: Cabeçalhos de página

en: Page Hero
pt: Hero de página

en: Pages
pt: Páginas

en: Paragraph margin
pt: Margem do parágrafo

en: Parallax Effect
pt: Efeito parallax

en: Parent Items
pt: Itens superiores

en: Parent Menu Items
pt: Itens de menu superiores

en: Parent Page Header:
pt: Cabeçalho de página superior:

en: Place your site header on top of the element below it.
pt: Insira o cabeçalho do seu site acima do elemento imediatamente abaixo.

en: Please upload a file to import
pt: Por favor, carregue um ficheiro para importar

en: Please upload a valid .json file
pt: Por favor, carregue um ficheiro .json válido

en: Plugins activated
pt: Plugins activados

en: Plugins restored.
pt: Plugins recuperados.

en: Position
pt: Posição

[ctx: Post Type General Name]
en: Elements
pt: Elementos

[ctx: Post Type General Name]
en: Page Headers
pt: Cabeçalhos de página

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Element
pt: Elemento

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Page Header
pt: Cabeçalho de página

en: Post Types - Archives
pt: Tipos de conteúdo - Arquivo

en: Post Types - Single
pt: Tipos de conteúdo - Conteúdo

en: Posts
pt: Artigos

en: Posts Page (blog)
pt: Página de artigos (blog)

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Site
pt: Site anterior

en: Price
pt: Preço

en: Price Slider Widget
pt: Widget de slider de preço

en: Primary Button Colors
pt: Cores dos botões principais

en: Primary Navigation
pt: Navegação principal

en: Primary Sub-Navigation
pt: Navegação principal - subitens

en: Primary button colors can be set <a href="#">here</a>.
pt: As cores dos botões principais podem ser definidas <a href="#">aqui</a>.

en: Priority
pt: Prioridade

en: Product Columns
pt: Colunas de produtos

en: Product Image Area Width
pt: Largura da área da imagem do produto

en: Product Tab Active
pt: Separador activo do produto

en: Product Tab Text
pt: Texto de separador do produto

en: Product Tabs
pt: Separadores do produto

en: Product Title
pt: Título do produto

en: Product Title Hover
pt: Título do produto ao passar com o rato

en: Products
pt: Produtos

en: Products Per Page
pt: Produtos por página

en: Rated %s out of 5
pt: Classificado com %s de 5

en: Read more
pt: Ler mais

en: Read more label
pt: Texto "Ler mais"

en: Receive beta updates
pt: Receber actualizações beta

en: Receiving updates
pt: Recebe actualizações

en: Refresh Sites
pt: Actualizar sites

en: Regenerate CSS File
pt: Regenerar ficheiro de CSS

en: Related/Upsell Columns
pt: Colunas de produtos relacionados

en: Related/upsell title font size
pt: Tamanho da fonte do título de produtos relacionados

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Image
pt: Remover imagem

en: Remove Imported Site
pt: Remover site importado

en: Remove Logo
pt: Remover logótipo

en: Remove Sections
pt: Remover secções

en: Remove background image
pt: Remover imagem de fundo

en: Remove unnecessary distractions like sidebars, footer widgets and sticky menus.
pt: Remove distracções desnecessárias como barras laterais, widgets de rodapé e menus fixos.

en: Removing imported content
pt: A remover conteúdos importados

en: Repeat
pt: Repetir

en: Repeat x
pt: Repetir na horizontal

en: Repeat y
pt: Repetir na vertical

en: Reset
pt: Repor

en: Reset Settings
pt: Repor configurações

en: Resize Image
pt: Redimensionar imagem

en: Restoring CSS
pt: A recuperar CSS

en: Restoring site options
pt: A recuperar opções do site

en: Restoring theme options
pt: A recuperar opções do tema

en: Restoring widgets
pt: A recuperar widgets

en: Retina Logo
pt: Logótipo retina

en: Right
pt: Direita

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Right Sidebar Width
pt: Largura da barra lateral direita

en: Roles
pt: Papéis

en: Sale Sticker Background
pt: Fundo de etiqueta de promoção

en: Sale Sticker Text
pt: Texto de etiqueta de promoção

en: Sale flash over image
pt: Etiqueta de promoção sobre imagem

en: Save
pt: Guardar

en: Save Hooks
pt: Guardar hooks

en: Scripts & Styles
pt: Scripts e estilos

en: Search Element
pt: Pesquisar elemento

en: Search Page Header
pt: Pesquisar cabeçalho de página

en: Search Results
pt: Resultados de pesquisa

en: Secondary Menu
pt: Menu secundário

en: Secondary Navigation
pt: Navegação secundária

en: Secondary Sub-Navigation
pt: Navegação secundária - subitens

en: Section
pt: Secção

en: Section Background
pt: Fundo da secção

en: Section Label
pt: Legenda da secção

en: Sections
pt: Secções

en: Security check failed.
pt: Falhou verificação de segurança.

en: Separating Space
pt: Espaço separador

en: Set Overlay Defaults
pt: Criar sobreposição por omissão

en: Set as Section Background
pt: Definir como fundo da secção

en: Set background image
pt: Definir imagem de fundo

en: Settings
pt: Configurações

en: Shop
pt: Loja

en: Shop Product Titles
pt: Títulos de produtos da loja

en: Shopping Bag
pt: Saco de compras

en: Shopping Basket
pt: Cesto de compras

en: Shopping Cart
pt: Carrinho de compras

[ctx: Short name for meta box]
en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Shortcodes are allowed.
pt: Pode usar shortcodes.

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Show this Element to all languages.
pt: Mostra este elemento em todos os idiomas.

en: Side
pt: Posição

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Sidebar / Content
pt: Barra / Conteúdo

en: Sidebar / Content / Sidebar
pt: Barra / Conteúdo / Barra

en: Sidebar / Sidebar / Content
pt: Barra / Barra / Conteúdo

en: Sidebar Layout
pt: Layout das barras laterais

en: Sidebar Widgets
pt: Widgets da barra lateral

en: Sidebars
pt: Barras laterais

en: Single
pt: Artigo

en: Single Content Title (H1)
pt: Título de conteúdo (H1)

en: Single Product
pt: Produto

en: Site Author
pt: Autor do site

en: Site Footer
pt: Rodapé do site

en: Site Header
pt: Cabeçalho do site

en: Site Library
pt: Biblioteca de sites

en: Site Logo
pt: Logótipo do site

en: Site Tagline
pt: Descrição do site

en: Site Title
pt: Título do site

en: Site options imported
pt: Opções do site importadas

en: Site options restored.
pt: Opções do site recuperadas.

en: Size (Auto)
pt: Tamanho (Automático)

en: Skip
pt: Ignorar

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Slider Background Color
pt: Cor de fundo do slider

en: Slider Bar Color
pt: Cor da barra do slider

en: Small
pt: Pequeno

en: Smooth scroll
pt: Scroll suave

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Star Ratings
pt: Classificação por estrelas

en: Static
pt: Estática

en: Sticky
pt: Fixa

en: Sticky + Static
pt: Fixa + Estática

en: Sticky Navigation
pt: Navegação fixa

en: Sticky Navigation Logo
pt: Logótipo da navegação fixa

en: Sticky Panel Cart
pt: Painel fixo de carrinho

en: Style
pt: Estilo

en: Sub-Menu Item Height
pt: Altura de item de submenu

en: Sub-Menu Items
pt: Item de submenu

en: Sub-Menu Width
pt: Largura de submenu

en: Sub-Navigation Item
pt: Subitem de navegação

en: Sub-Navigation Item Current
pt: Subitem de navegação activo

en: Sub-Navigation Item Hover
pt: Subitem de navegação ao passar com o rato

en: Success Message Background
pt: Fundo de mensagem de sucesso

en: Success Message Text
pt: Texto de mensagem de sucesso

en: Support
pt: Suporte

en: System Fonts
pt: Fontes do sistema

en: Tagline
pt: Descrição do site

en: Taxonomies - Archives
pt: Taxonomias - Arquivo

en: Template Tags
pt: Etiquetas de modelos

en: Text
pt: Texto

en: Text Alignment
pt: Alinhamento do texto

en: Text Color
pt: Cor de texto

en: Text Current
pt: Texto activo

en: Text Hover
pt: Texto ao passar com o rato

en: Text transform
pt: Transformar texto

en: The author of the current post.
pt: O autor do conteúdo actual.

en: The content separator controls the space between the featured image, title, content and entry meta.
pt: O separador de conteúdo controla o espaço entre imagem de destaque, título, conteúdo e metadados.

en: The content title of the current post/taxonomy.
pt: O título do conteúdo/taxonomia actual.

en: The entire collection of GeneratePress premium modules.
pt: A colecção completa de módulos premium do GeneratePress.

en: The following plugins are already installed.
pt: Os plugins abaixo já estão instalados.

en: The following plugins can be installed and activated automatically.
pt: Os plugins abaixo poderão ser instalados e activados automaticamente.

en: The following plugins need to be installed and activated manually.
pt: Os plugins abaixo deverão ser instalados e activados manualmente.

en: The published date of the current post.
pt: A data de publicação do conteúdo actual.

en: The terms attached to the chosen taxonomy (category, post_tag, product_cat).
pt: Os termos atribuídos à taxonomia escolhida (category, post_tag, product_cat).

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Theme options restored.
pt: Opções do tema recuperadas.

en: These options are no longer available as of GP Premium 1.10.0.
pt: Estas opções já não estão disponíveis a partir do GP Premium 1.10.0.

en: Things like pages, menus, widgets and plugins.
pt: Páginas, menus, widgets e plugins.

en: This action can not be undone, are you sure?
pt: Essa acção não pode ser desfeita, tem certeza?

en: This appears to be an invalid license key for GP Premium.
pt: A chave da licença do GP Premium parece ser inválida.

en: This element needs a location set within the Display Rules tab in order to display.
pt: Para mostrar este elemento, tem de definir uma localização no separador das regras de apresentação.

en: This module has been deprecated. Deactivating it will remove it from this list.
pt: Este módulo está obsoleto. Ao desactivar, será removido desta lista.

en: This process makes changes to your database. If you have existing data, be sure to create a backup as a precaution.
pt: Este processo irá fazer alterações à sua base de dados. Se tiver dados existentes, por precaução certifique-se de criar uma cópia de segurança.

en: This process restores your previous options, widgets and active plugins. It will also remove your imported content and CSS.
pt: Este processo recupera as suas opções, widgets e plugins activos anteriores. Também irá remover o seu conteúdo importado e CSS.

en: This site is using Elementor which means you will want to replace the imported image URLs.
pt: Este site utiliza o Elementor, isto significa que deverá substituir os URL das imagens importadas.

en: This site uses the following plugins.
pt: Este site utiliza os seguintes plugins.

en: This will design your overlay by changing options in the Customizer for you. Once saved, this can not be undone.
pt: Isto irá criar a sua sobreposição, alterando as suas opções do Personalizador. Depois de guardar, não poderá ser anulado.

en: Top
pt: Superior

en: Top & Bottom Padding
pt: Espaçamento superior e inferior

en: Top Bar
pt: Barra superior

en: Top Bar Padding
pt: Espaçamento da barra superior

en: Top Padding
pt: Espaçamento superior

en: Transition
pt: Transição

en: Type
pt: Tipo

en: Typography
pt: Tipografia

en: Un-link values
pt: Desligar valores

en: Unable to execute PHP as %s is defined.
pt: Não é possível executar PHP porque está defenido %s.

en: Update Element
pt: Actualizar elemento

en: Update Page Header
pt: Actualizar cabeçalho de página

en: Update now.
pt: Actualizar agora

en: Updates
pt: Actualizações

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload %s
pt: Carregar %s

en: Uploaded to this Page Header
pt: Carregado para este cabeçalho de página

en: Use "0" or leave blank for proportional resizing.
pt: Utilize "0" ou deixe em branco para redimensionar proporcionalmente.

en: Use Navigation as Header
pt: Usar navegação como cabeçalho

en: Use Sections
pt: Usar secções

en: Use background color as overlay
pt: Utilizar cor de fundo como sobreposição

en: Use button to load more posts
pt: Usar botão para carregar mais artigos

en: Use infinite scroll
pt: Usar scroll infinito

en: Use the background color as a background overlay.
pt: Use a cor de fundo como sobreposição de fundo.

en: Users
pt: Utilizadores

en: Using the Site Library
pt: Utilizar a biblioteca de sites

en: Variants
pt: Variantes

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento vertical

en: Vertical center content
pt: Centrar verticalmente o conteúdo

en: View Page Header
pt: Ver cabeçalho de página

en: View Your Site
pt: Ver o seu site

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os artigos de %s

en: View documentation
pt: Ver documentação

en: View instructions
pt: Ver instruções

en: View your shopping cart
pt: Ver o seu carrinho de compras

en: WEBM file
pt: Ficheiro WEBM

en: Warning: This will delete your settings and can not be undone.
pt: Aviso: Isto irá eliminar as suas configurações e não poderá ser desfeito.

en: Welcome to %s.
pt: Boas-vindas a %s.

en: Why?
pt: Porquê?

en: Widget Padding
pt: Espaçamento de widgets

en: Widget Title
pt: Título do widget

en: Widget Titles
pt: Títulos dos widgets

en: Widgets restored.
pt: Widgets recuperados.

en: Width
pt: Largura

[ctx: Width]
en: Contained
pt: Limitado

[ctx: Width]
en: Contained (no padding)
pt: Limitado (sem espaçamento)

[ctx: Width]
en: Full
pt: Em toda a largura

en: WooCommerce - Account
pt: WooCommerce - Conta

en: WooCommerce - Cart
pt: WooCommerce - Carrinho

en: WooCommerce - Checkout
pt: WooCommerce - Finalizar compra

en: WooCommerce - Product
pt: WooCommerce - Produto

en: WooCommerce - Shop
pt: WooCommerce - Loja

en: WooCommerce not activated.
pt: WooCommerce não activado.

en: You are not allowed to perform this action
pt: Não tem permissão para executar esta acção

en: Your license is not active for this URL.
pt: A sua licença não está activa para este URL.

en: Your license key expired on %s.
pt: A sua licença expirou em %s.

en: Your license key has been disabled.
pt: A sua licença foi desactivada.

en: Your license key has reached its activation limit.
pt: A sua licença atingiu o limite de activações.

en: Your site is ready to go!
pt: O seu site está pronto!

en: bold
pt: negrito

en: capitalize
pt: capitalizar

en: here
pt: aqui

en: inherit
pt: herdar

en: lowercase
pt: minúsculas

[ctx: more on post title]
en: More on %s
pt: Mais em %s

en: none
pt: não

en: out of 5
pt: de 5

[ctx: required version number]
en: Requires GP Premium %s
pt: Requer o GP Premium %s

en: uppercase
pt: maiúsculas
